a Magyarországi Evangélikus Egyház
gyülekezeteinek és oktatási intézményeinek
az énekeskönyv-megújítás anyagainak kipróbálására
Örömmel adjuk hírül, hogy az énekeskönyv-megújítás munkájának hosszú folyamatában elérkeztünk az első próbafüzet közreadásához.
Ez a közel negyven ének képet ad arról, hogyan frissítenénk a gyülekezeti éneklést. Azt reméljük, hogy a próbafolyamat végén pontosabban láthatjuk, milyen típusú énekek tudnak az énekeskönyv részévé válni.
Találunk a füzetben vadonatúj, most készült, illetve fordított énekeket – köztük olyanokat is, amelyek új zenei stílusok felé nyitnak. Vannak a gyűjteményben olyan közismert tételek, amelyek hivatalos énekeskönyvben eddig nem szerepeltek. Felfedezhetünk régóta használt énekeket kisebb – szakmailag indokolt – szövegi vagy dallami alakítással. És örömmel adunk közre néhány tételt az újra felfedezett régi magyar énekek közül is.
A mostani és a következő próbafüzetekben tehát a tervezett, különböző mértékben új énekrepertoárt szeretnénk bemutatni és minél több gyülekezethez eljuttatni: szerencsés ugyanis, ha a végleges énekeskönyvbe csak sokak által kipróbált és megfelelőnek tartott tételek kerülnek.
Ebben a próbafolyamatban kérjük a gyülekezetek segítségét.
Elismerjük, nem kis feladat egy ilyen vállalás, de jelentős az általa kapott többlet is: az éneklés erejének (újra)felismerése, a közösség erősödése és a személyes hitélet elmélyülése. Mindemellett a próbagyülekezetek befolyásolni tudják, milyen énekek kerüljenek be a tervezett új énekeskönyvbe.
A próbafolyamat első szakasza 2024 szeptemberétől 2025 júniusáig tart.
Háromféle módot kínálunk a kipróbálásra:
– bevezető gyülekezet, akik a próbafüzet legnagyobb részével megismerkednek,
– kipróbáló gyülekezet, akik az énekek felét kipróbálják, és
– ismerkedő gyülekezet, akik a tanév alatt 8–10 új énekkel ismerkednek meg.
A próbafolyamat ideje alatt rendszeresen kérnénk visszajelzéseket arról, mely énekek tudták gazdagítani a gyülekezeti éneklést, s mely énekek tűnnek nehezen befogadhatónak.
Az első próbafüzet tematikája nagyrészt az emberi élet állomásaira irányítja a figyelmet:
– az életútra (különböző életkorok hitvalló énekei) és
– az életfordulókra (keresztség, konfirmáció, esküvő), valamint
– a mindennapok imádságaira (reggel, este, étkezés).
Fontos leszögezni, hogy egy füzet tartalma nem tükrözheti a készülő énekeskönyv arányait. A változatlanul megmaradó, szeretett énekkincs nem jelenik meg itt, holott ezek a koráljaink továbbra is többségben lesznek az énekeskönyvben.
A próbafüzet tartalma megtekinthető honlapunkon. Ugyanitt folyamatosan bővülő segédanyagot is találunk az énekek tanításához: hangfelvételt, rövid ismertetőt és kétféle orgonakíséretet: egy könnyebbet és egy összetettebbet. A próbafüzet énekeihez gitárkíséretet is adunk.
Honlapunkon részletesen olvashatók kéréseink a próbagyülekezetekhez, és az a szempontrendszer is itt található, amely segíti a visszajelzések objektív értékelhetőségét.
az Énekeskönyv-megújítás munkatársai
Kicsit részletesebben arról, miként képzeljük a próbagyülekezetekkel való kapcsolatot.
1. Bevezető gyülekezet
A „bevezető gyülekezetektől” azt kérjük, hogy a próbafüzet anyagának legalább háromnegyedét ismerjék meg gyülekezeti szinten. Kérjük, hogy a kiválasztott énekeket egy-egy hétig tanítsák minden gyülekezeti csoportban, s a vasárnapi istentisztelet énekei közé is illesszék be, akár az istentiszteleten is tanítva azt. Ha lehetséges, egy-egy éneket többször is használjanak a
próbafolyamat során, vissza-visszatérve a korábban megtanult énekre.
A „bevezető gyülekezet” kántorával és lelkészével szeretnénk olyan kapcsolatot kiépíteni, hogy havonta adhassanak visszajelzést az új énekek fogadtatásáról.
2. Kipróbáló gyülekezet
A „kipróbáló gyülekezetektől” azt várjuk, hogy a kötet énekeinek felét tanítsák meg a gyülekezet alkalmain és az istentiszteleteken. Kérjük, hogy egy-egy ének többször is jelenhessen meg istentiszteleti vagy bibliaórai alkalmakon.
A „kipróbáló gyülekezet” kántorától és lelkészétől kéthavonta kérnénk visszajelzést a próbafolyamatról.
3. Ismerkedő gyülekezet
Az „ismerkedő gyülekezeteknek” azt javasoljuk, hogy havonta válasszanak ki egy-egy éneket, amelyet több körben megtanítanak, és „havi ének” jelleggel több héten át használják azt istentiszteleti keretben is. Így 8–10 ének kipróbálására van lehetőségük. Az énekek fogadtatásáról és tapasztalataikról negyedévente kérnénk visszajelzést.
A próbafolyamat 2024 szeptemberében kezdődik: a 2024–2025. munkaévben szükséges nagy figyelmet fordítani az első próbafüzet énekeire. Később, az újabb próbafüzetek megjelenésekor is érdemes lesz azonban időnként elővenni a régebbi énekeket: így juthatunk el a mélyebb ismertségig.
Ajánlások a próbafüzet használatához
Javasoljuk, hogy az ingyenes füzetekből a templomba járó átlag létszám kétszeresének megfelelő példányt igényeljenek, így jut belőlük a templomba és a gyülekezeti terembe is.
A „bevezető gyülekezetekben” érdemes hetente kijelölni egy ún. heti éneket. Cél, hogy ezt a gyülekezet legtöbb csoportjában megtanítsák a hét folyamán, majd a következő vasárnap istentiszteleten is kipróbálják (amennyiben azt az ének témája engedi). A „kipróbáló és ismerkedő gyülekezetekben” több időt szánhatunk a tanításra, de itt is törekednünk kell arra, hogy a gyülekezet minden rétege ismerje már az új éneket, amikor istentiszteleti keretbe illesztjük azt. Ha máskor nem, a vasárnapi istentisztelet előtt érdemes közösen alaposan áténekelni.
Hacsak nincs teljes ellenállás egy-egy éneknél, szerencsés, ha azt többször is használják a próbafolyamat idején.
Ha van rá erejük és emberük, hasznos, ha hetente, kéthetente egyszer énekes órát tartanak, ahol egyszerre több énekkel is megismerkedhetnek magyarázat mellett.
Amennyiben van énekkar, szerencsés, ha bevonják a próbafolyamatba: az ő segítségükkel meggyőzőbben szól majd egy-egy ének az istentiszteleten.
Fontos lenne a benyomásokat följegyezni: miként fogadta az adott éneket a kántor és a lelkész, egy-egy csoport vagy a templomi gyülekezet. Érdekes lehet, hogy többszöri használat után változik-e egy ének megítélése.
A Kántorképző munkatársai a próbagyülekezetek kérésére szívesen adnak szakmai segítséget, és ők is nyitottan fogadják a próbafolyamattal kapcsolatos észrevételeket és tanácsokat, hogy munkánk gördülékeny és eredményes lehessen.
Kérdéssor a próbafüzet tételeihez
- Milyen volt az ének fogadtatása a gyülekezet részéről?
- Mennyire érzi Ön hiánypótlónak az ének témáját?
- Értékesnek tartja-e az ének szövegét?
- Követhető és érthető-e az ének szövege, nyelvezete?
- Gazdagítja-e az ének teológiai tartalma gyülekezeteink életét?
- Észrevétel az ének szövegéhez:
- A kapcsolódó ismertető segített-e abban, hogy közelebb kerüljön az énekhez?
- Könnyen tanulható / tanítható volt-e az ének dallama?
- Értékesnek találja-e a dallamot?
- Milyen módon énekelték a tételt?
- A gitárakkordok segítették-e az éneklést?
- Észrevétel az ének dallamához:
- Milyen alkalmon használná szívesen az éneket?
- Szívesen látná-e ezt a tételt következő énekeskönyvünkben?
- Amennyiben nem, mely tapasztalata indokolja ezt?